Benkő István elérhetősége: benkoe.istvan@gmail.com

 

Frissítve 2012. március 11.: Székelyek és Benkők

Korábbiak:

Egy hosszabb tanulmány a Benkő családok ezer évéről és a címerekről

Csatolok egy leírást Benkőfalváról. Kérdésem: Ki tud többet a helyiségről, különösen az eredetéről, címeréről, esetleg a Benkő családdal fennálló kapcsolatáról. A családtörténeti könyvek szerint Zemplén vármegyében is voltak Benkők. Háromszék - tudomásom szerint - legrégibb települései, Nagyajta és Miklósvár első írásos megemlítése 1211-i keltezésű. Nem kizárt, hogy a Benkők Zemplén vármegyéből települtek át Székelyföldre.

Küldök egy rövid leírást a vasvármegyei Benkő családról. Ez már a XIII-XIV. századig nyúlik vissza. Zárul a kör: nyugat (Felsőőr), észak (Benkőfalva), kelet (Háromszék). Mindenütt ugyanaz a képlet: a Benkő család (nemzetség) tagjai, határvidék, határőr katonák. Persze az utóbbi a hajdan Benkőfalván lakók vonatkozásában jelenleg csak valószínűsíthető. Részletesebben: www.vasidigitkonyvtar.hu/vdkweb/vm_varmegyeivarosai/nemes_csalad.html
 

Íme egy Benkő katona 1848-as élményeiről. Részletesebben: www.poli.hu/~szucst/csalad.htm


(Miért is tartottam érdemesnek a fenti két anyag feltételét a benkoe honlapra:
Benkőfalva és Felsőőr azért fontos, mert jelenleg három ágát tártam fel a Benkő családnak (+Háromszék), mindhárom tagjai határőr katonák, voltak. Az még kérdéses, hogy ezeknek a honfoglalás körül volt-e közös törzsük, amit egyébként valószínűnek tartok éppen a katona hivatás miatt. A Vasvármegye honlap rengeteg, ebből a szempontból felesleges információt tartalmaz, így az egyszerű odautalás nem elegendő.
Hasonló a probléma az 1848-as események kapcsán is. Az 1848-49-es eseményeket élővé teszi a Benkő Ignácról szóló beszámoló, de azt, hogy X.Y. hogyan nősült meg, kevésbé. Ez inkább a közvetlen rokonokat érdekelheti. Magyarul, a rengeteg információt megpróbálom a relevánsakra szűkíteni.)

Székelyek és Benkők

A Benkő név eredetéről a Révai Lexikon a következőket írja: “Bánk (Banko). Árpád-kori személynév, amely a Benedek név délszlávos kicsinyítéséből, a Benko-ből van magyarosítva a Benkő névvel együtt.” Révai Lexikon, 2. köt )(Arány-Beke), 547 o.) Hasonló - és szintén a bibliai eredetű - szlávos név pl. a Márk/Marko/Markovics vagy a János/Janko/Jankovics. A Benkő névnek is előfordul Benko/Benkovics változata, továbbá különböző régies írású változatok is fennmaradta, mint pl.: Benkoe, Benkeo, valamint ugyanezen név változatai: Benke, Benk, Benkó, Bence, Benkö.

A Benedek, Benkő és Bánk név közös gyökerekre vezethető vissza. A név Bánk változata első előfordulását a vitatott hitelességű Csiki Székely Krónika tartalmazza. A krónika ad egy hosszú névsort, amely a székelyek főrabonbájait Attila fia Irniktől vezeti le Zandirhamig, Árpád kortársáig: „A nagyobb Rabanbánok lehetnek vala Nemzet fővezérei, milyenek voltak: Uopoulet, Zandir Hám, Boud Hám, Khán Ursulczon, Honat, Csolha, Zeke, Nüros, Nüroi, Asmindios, Trokhinos, Bauda, Khio Baudara, Igio adectos, Norokhilikos, Nypapharis, Düdoreküni, Admesada, Yas, Ustulu, Uopour, Apa, Bank, Halab Irnák, Ez az utosó Halab Irnák jöve az apja birodalmának felfordulása után az Havasos Daciába…”


 

 

Benkő István